Blog

ARAÇ KİRALAMAK İÇİN GEREKEN EHLİYET ŞARTLARI

Bu nedenle araç kiralama firmalarına yöneliyorlar. Araç kiralama firmalarının bazıları kiralama için bazı koşullar sunuyor. Özdamla Sürücü Kursumuz olarak hayalinizdeki aracı kiralamanız için gereken şartları sizler için sıraladık.

1- En az iki yıllık ehliyetiniz olmalı.

Birçok araç kiralama firması yeni ehliyet almak isteyenlerin önüne bu engeli çıkartıyor. Çünkü araçlar ile yapılabilecek olası kazaların bu şekilde önüne geçilebileceğini düşünüyorlar. Ancak bu esnada iki yıllık aktif kullanıcı olması şartı aranmıyor. Yalnızca ehliyetinizde yazan tarihin kiralamak istediğiniz tarihten iki yıl öncesi olması yeterli.

2- En az 21 yaşında olmalısınız.

18 yaşını yeni doldurmuş sürücü adayları, lüks bir otomobil kiralama gibi hayallere kapılsa da ne yazık ki bazı firmalar için bu durum mümkün değil. En az iki yıllık ehliyetin olmasının yanı sıra en az 21 yaşını doldurma şartı da aranıyor. Bu nedenle 18 yaşında ehliyet almış bir kişi 20 yaşında birçok firmadan araç kiralayamaz.

Dediğimiz gibi bu durum firmadan firmaya değişiklik gösteriyor. Bazıları hiçbir yaş sınırlaması koymazken bazıları ise bu yaş sınırını 25 yaşa kadar çıkartabiliyor. Özellikle kiralanacak olan aracın modeline göre de bu durum değişiklik gösterebilir. Örneğin ekonomik tipte bir araç kiralayacaksanız bu sınır büyük ihtimalle 19 – 20 yaş aralığında olacaktır. Daha lüks araçlara yöneldiğinizde yaş sınırı 21 – 23 yaşa kadar çıkar. Maddi olarak en pahalı araçlardan birini kiralamak isterseniz de en az 25 yaşında olmalısınız. Çünkü tecrübe kaza yapılma riskini azaltır. Bu durumda da kiralama şirketinin olası zararları minimuma düşer.

3- Nüfus cüzdanınız ile araç kiralayamazsınız.

Yeni tip ehliyetlerin bazıları nüfus cüzdanları ile birleşik olduğundan dolayı bazen kişilerin ayrıca bir ehliyeti olmuyor. Ancak bu durum araç kiralama firmaları için olumsuz bir etken. Bu nedenle, ayrıca bir ehliyet sahibi olmanız gerekiyor. Bunun haricinde ehliyetinizi evde unutup araç kiralama şirketlerine giderseniz de yine eliniz boş dönmeniz büyük bir olasılık. Bu nedenle araç kiralamak istiyorsanız ehliyetinizi mutlaka yanınıza almalısınız.

Eski ehliyetler araç kiralamak için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ehliyetinizin üzerinde kimlik numaranız yazdığı takdirde yeni veya eski olmasında herhangi bir problem. Kiralamaya giderken nüfus cüzdanınızı da yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin