S.S.S

Kursiyerlerimiz en çok araba ehliyeti almak istemektedirler. Bunun için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Motosiklet ehliyeti içinse 16 yaşını doldurmak yeterli olmaktadır. Yani ehliyetin türüne göre başvuru koşulları değişebilir. Yaşı gelen kişiler öncelikle sürücü kursumuz ile iletişim kurmaktadır. Sürücü kursuna gidenlere yapmaları gerekenler ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Tabi sürücü kursuna gitmeden önce gerekli evrakları hazırlamak gerekmektedir. Sürücü Kursumuz şu anda başarı oranı en yüksek ve en kurumsal bir Özdamla sürücü kursu‘dur.

 • Nüfus Cüzdanı
 • 2 Biometrik Fotoğraf
 • Öğrenim Durum Belgesi(E-Devlet üzerinden alabilirsiniz)
 • Sağlık Raporu(Aile Hekiminizden alabilirsiniz)
 • Adli Sicil Kaydı(E-devlet üzerinden alabilirsiniz)
 • Kan Grubu Kartı
 • Evlilik Cüzdan Fotokopisi (Evli bayanlar, soyadı değişikliği olanlar için)

 


 

Belgelerde istenen sağlık raporu aile hekimlerinden alınabilir. Ayrıca öğrenim durumu ve adli sicil kaydı e-devlet üzerinden tedarik edilebilir. Belgeleri hazırlayan kişiler sürücü kursumuz üzerinden ehliyete başvurmaktadırlar. Yapılan başvuru neticesinde sürücü kursunun eğitimlerine katılabilirsiniz. Eğitimlere katılan kişiler yazılı ve direksiyon sınavına girmektedirler. Başarılı olan adaylar ehliyet sahibi olmaktadırlar.

YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİ

 • YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİ TÜRKİYE'DE GEÇERLİ Mİ?
  Türk vatandaşı ya da yabancı uyruklu kişiler, ülkeler arası yapılan antlaşmalar gereği yurtdışında aldıkları ehliyetleri Türkiye’de kullanma hakkına sahiptirler. Ancak yurtdışı ehliyetlerinin Türkiye’de geçerli bir süresi bulunmaktadır. Bu süre sonunda Türkiye’de araç kullanıma devam etmek isteyen kişilerin yurtdışı ehliyetlerini Türk ehliyetine çevirmeleri zorunludur.

  Yurtdışından alınan ehliyetler Türkiye’de 6 ay kadar geçerlidir. Türkiye’ye giriş yapıldığı andan itibaren en fazla 6 ay boyunca yurtdışı ehliyeti ile Türkiye’de araç kullanılabilir. 6 aydan sonra yurtdışı ehliyetini kullanmak isteyen kişiler ehliyetin yeminli tercümesini dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylatarak bir 6 ay daha yurtdışı ehliyetlerini kullanabilirler. 1 seneyi dolduran veya kalıcı olarak Türkiye’de yaşayacak olan kişilerin yurtdışı ehliyetlerini 1 sene içerisinde Türk ehliyetine çevrilmesi zorunludur. Çevrilmemesi durumunda araç kullanımı yasaktır.
 • YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİNİ TÜRK SÜRÜCÜ BELGESİNE ÇEVİRME
  Tüm ehliyet işlemleri daha önce alınan kararla beraber Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinden alınmış ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Randevuya aşağıdaki belgeleri toplayarak gitmeniz gerekmektedir.
  * Yanınızda noter veya konsolosluktan elde ettiğiniz ehliyetinizin Türkçe tercümesi,
  * Kimliğiniz
  * Sürücü olur sağlık raporu
  * Kan grubunuzu belirtir belge
  * Biyometrik fotoğraf
  * Adli sicil belgesi
  * Sürücü belgesi değerli kağıt, harç bedeli ve vakıf payı ücretini yatırdığınıza dair dekont

  Bunların yanında yabancı uyruklu sürücü belgenizin Türk ehliyetine çevrilmesi sırasında diğer ülkedeki almış olduğunuz ehliyetin kapsamı kadar sürücü belgenizin sınıfı belirlenecektir. Yani diğer ülkede otomobil ehliyetiniz varsa ülkemizde bunun karşılığı olan B sınıfı sürücü belgesi tarafınıza verilir.

GENEL SORULAR

 • Eski - Yeni Ehliyet Karşılıkları
  ESKİ SÜRÜCÜ BELGELERİNİN YENİ TİP SÜRÜCÜ BELGELERİNE KARŞILIKLARI
  A1 sınıfı sürücü belgeleri M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,
  A2 sınıfı sürücü belgeleri M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,
  B sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,
  C sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,
  D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,
  E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,
  E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,
  F sınıfı sürücü belgeleri M ve F sınıfı sürücü belgesi,
  G sınıfı sürücü belgeleri M ve G sınıfı sürücü belgesi,
  olarak değiştirilirler.
 • 2022 Ehliyet Harçları
  2022 Ehliyet Sınavı Fiyatları

  2022 yılında ilk defa ehliyet alacak kişiler için teorik sınav ücreti 120 TL olarak belirlendi. İlk kez direksiyon sınavına girecekler için de sınav ücreti 160 TL oldu. Ehliyetini yükseltmek isteyenlerin ödemesi gereken sınav ücreti ise 160 TL.

  2022 Ehliyet Harcı Ne Kadar?

  Ehliyet alma sürecinde kurs ücreti, harç ücreti ve sınav ücreti olmak üzere üç farklı ücret ödenmesi gerekiyor. Harç ücretleri de ehliyet sınıfına göre değişiklik göstermektedir.

  A, A1, A2 ve F Sınıfı İçin Harç Ücreti

  A, A1, A2 ve F sınıfı için 2022 ehliyet harç ücreti 370,40 TL olarak belirlendi. Değerli kağıt bedeli 280 TL ve Vakıf payı 65 TL olduğu açıklandı. Toplamda 715,40 TL ödenmesi gerekmektedir.

  B Sınıfı Ehliyet İçin Harç Ücreti

  En çok tercih edilen ehliyet olan B sınıfı harç ücreti 1.160,90 TL. Değerli kağıt bedeli 280 TL ve vakıf payı 65 TL olmak üzere toplamda 1461,90 TL ödenmesi gerekiyor.

  B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M Sınıfı İçin Harç Ücreti
  B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M sınıfı için harç ücreti 1.863,70 TL. Değerli kağıt bedeli 280 TL ve Vakıf payı 65 TL olmak üzere toplamda 2.208,70 TL ödenmesi gerekiyor. 2022 Yılı Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?
  Halihazırda ehliyeti bulunan kişilerin değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretlerini ödemeleri gerekiyor. Değerli kağıt bedeli 13 TL ve vakıf payı 2 TL olmak üzere toplamda 15 TL ödenmelidir. 2022 Ehliyet Harç Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılır?
  2022 yılında ehliyet harç ücretleri ve değerli kağıt bedeli birçok bankaya yatırılabilir.

  AKBANK
  AKTİFBANK
  ING BANK
  ŞEKERBANK
  TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI
  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
  ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
  T.C. ZİRAAT BANKASI
  TÜRK EKONOMİ BANKASI
  GARANTİ BANKASI
  DENİZBANK
  PTT BANK

  Ehliyet Sınav Ücreti Nasıl Yatırılır?
  Ehliyet sınav ücretlerini ödemek için yukarıda belirtilen bankaların ATM’lerinde kartsız işlemler menüsünden işlem yapmaları gerekir. Her ATM’de işlem sırası farklı olsa da genel bağlamda ehliyet sınav ücreti yatırmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir.

  Giriş tuşuna basınız.
  “Kartsız işlemler”e basınız.
  Kurum ödemeleri veya ödeme işlemleri menüsünü seçin.
  Eğitim ödemeleri seçeneğinden MEB Ödemeleri seçeneğine tıklayın.
  TC kimlik numaranızı girin ve parayı yatırın.

  İşlemleri sırasıyla yaptığınızda sınav işlemi ödeme işlemi gerçekleşecektir. Dekont almayı ihmal etmeyin.

  2022 Ehliyet Harç Ücreti Nasıl Yatırılır?

  Ehliyet harç ücretleri anlaşmalı bankalara yatırılabilir. Ziraat ve Halk Bankası, tüm ücretleri birlikte tahsis ettiğinden dolayı sizleri çok fazla uğraştırmaz. Bu nedenle bu bankaların tercih edilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, vergi dairelerine, gelir İdaresinin internet vergi dairesine ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemine ödeme yapılabilir.

  Ödeme yaptıktan sonra dekontu mutlaka almalısınız. Çünkü, nüfus müdürlüğüne gittiğinizde sizden istenen belgeler arasında ehliyet harcı ödeme dekontu da bulunmaktadır. Bu nedenle, ödediğinizi gösteren belgeyi almayı unutmayın.
 • Direksiyon Kursu ve Direksiyon Eğitimi
  Sürücü belgesi, araç kullanmaya yetkili kişinin kimliği olduğundan, ehliyet almak için bir dizi adımı tamamlamak gerekir.

  İlk adım, gerekli belgeleri doldurup sürücü kursuna göndermek ve kurulan kurs programına katılmaktır. Bu aşamada teorik olarak ilk yardım derslerini, motor ve trafik koşulları ile ilgili dersleri görebilirsiniz ve kursun sonunda deneme sınavına girip 70'ten yüksek bir puan almanın gerekli olduğu aşamadır.

  İkinci aşama direksiyon dersi aşamasıdır ve teorik bilgilerin pratiğe döküldüğü bir çalışmadır. Sürücü eğitimi önemlidir çünkü insan hayatı önemlidir. Her gün binlerce ve milyonlarca araç trafikte bir yerden bir yere savruluyor. Belli bir eğitim ve kontrol mekanizmasının olmaması gibi bir alternatif düşünülemez bile. Trafik kameraları, radar, trafik polisi, hız limit işaretleri, trafik ışıkları ve tabelalar, kazaları önleyen ve trafiği kontrol altında tutan bir sistemdir. Medeni toplumlar, trafik kazalarının olmadığı veya en azından meydana gelmediği toplumlardır.

  Direksiyon Kursu Eğitmeni

  Araba kullanırken hem kendi hem birey, insan ve canlı bireylerin canları tehlikeye açık durumda olmaktadır. Bu bazen bizim bazen karşıdaki insanların hataları ile olabilmektedir. Sürücü kurslarında iki türlü eğitmen bulunmaktadır.

  Bunlardan biri teorik derslerimize giren eğitmenler diğeri ise direksiyon derslerimize giren direksiyon hocası olmamaktadır. Her şeyden önce iyi bir direksiyon eğitimi şarttır. İyi bir eğitim ise her şeyden önce iyi bir eğitimciden geçmektedir. Direksiyon dersi eğitmenlerimiz alanında uzman, sabırlı ve profesyonel eğiticilik yeteneklerine sahip eğitmenlerden oluşmaktadır. Bu şartların yanında trafikte saygılı ve hoşgörülü davranış sergileyen direksiyon eğitmenlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylıdır.

  Genel anlamda direksiyon dersleri kolay ve eğlenceli bir şekilde geçmektedir. Direksiyon dersi genel anlamda teorik derslere nazaran pratik ve uygulamalı derslerdir. Direksiyon dersi almak, ehliyet almak için en önemli konuların başında gelir. Denizli direksiyon dersi akan trafikte, istenilen araçta ve tercih edilen özel direksiyon hocası tarafından gerçekleştirilidir.
 • Sürücü Belgesi Dönüşümü
  Elinizde eski tip bir sürücü belgesi varsa, bu sürücü belgelerinin belirli bir tarihten sonra geçersiz sayılacağını biliyor muydunuz? 2016 yılında başlayan yeni sürücü ehliyeti dağıtımıyla birlikte, eski tip ehliyetlerin 31/12/2020 tarihine kadar geçerli olacağı sonrasında ise geçersiz sayılacağı duyurulmuştu. Yeni yapılan açıklamada ise mağduriyetleri azaltmak ve yığılmaları engellemek adına eski tip ehliyetlerin 31/12/2022 tarihine kadar geçerli sayılacağı belirtildi.

  Eğer sizler de eski tip ehliyete sahipseniz ve nasıl dönüştüreceğinizi bilmiyorsanız, Güven Sürücü Kursu yardımıyla ehliyetlerinizi yenileyebilirsiniz. Yazımızda vereceğimiz detayları dikkate alarak hangi adımları izleyeceğinize karar verebilir, yenileme işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Sorularınızı Cevaplıyoruz