Blog

DETAYLARIYLA EHLİYET

Ehliyet alımı ile ilgili tüm merak edilenleri kurumsal ehliyet kursu sitemizden öğrenebilirsiniz. Profesyonel kadromuz üzerinden sunduğumuz ehliyet kursu hizmetlerimizden ek ücretler ödemeden ve ekonomik fiyat tarifesi üzerinden faydalanabilirsiniz. Yeni Ehliyet Sınıfları başvurusu yapmak istediğinizde başvuru koşullarına uymanız gerekiyor. M sınıfı ehliyet, 2,3 ve 4 tekerlekli motosiklet kullanıcılarına sunulan bir ehliyet türüdür. M sınıfı ehliyet ile yalnızca bu katalogda yer alan araçlar kullanılabiliyor, M sınıfı ehliyet alımında minimum 16 yaşın doldurmuş olması gerekiyor ve herhangi bir tecrübe şartı aranmıyor.

M sınıfı ehliyetin geçerlilik süreci ise 10 yıldır. A1 sınıfı ehliyet ise, sürücü belgesi silindir potansiyeli 125 CC kuvvet potansiyeli 11 Kw ve kuvvet potansiyeline oranlı olarak 0.1 düzeyini aşmayan sepetli ya da sepetsiz tarzdaki 2 tekerlekli motosiklet aracı kuvvet potansiyeli 15 Kw oranını aşmayan 3 tekerlekli motosiklet kullanıcılarına sunulan bir ehliyet türüdür. A1 sınıfı ehliyet üzerinden ayrıca M1 sınıfı ehliyet kapsamındaki araçlar da kullanılabilir. A1 sınıfı ehliyet türünde minimum yaş sınırı 16 olup herhangi bir tecrübe gerekmez ve A1 sınıfı ehliyet geçerlilik süreci ise 10 yıldır.

A2 sınıfı ehliyet, kuvvet potansiyeli 35 KW oranını aşmayan, kuvvetinin ağırlığına oranı 0.2 oranını aşmayan sepetli yada sepetsiz tarzdaki 2 tekerlekli motosiklet taşıtları ile kuvvet kapasitesi 15 Kw düzeyini aşmayan 3 tekerlekli motosiklet taşıtlarına sunulan bir ehliyet türüdür. M2 sınıfı ehliyete ayrıca M ve A1 sınıfı ehliyet kapsamındaki taşıtlar da kullanılabilir. A2 sınıfı ehliyet kullanımında minimum yaş sınırı ise 18 olup A2 ehliyet kullanımında herhangi bir tecrübe gerekmiyor. A2 sınıfı ehliyet kullanımı geçerlilik süreci ise 10 yıldır. A sınıfı ehliyet, sepetli ya da sepetsiz tarzdaki 2 tekerlekli motosiklet araçları ile kuvvet kapasitesi 35 Kw oranını aşmayan 3 tekerlekli motosiklet araçlarına sunulan bir ehliyet çeşididir.

A sınıfı ehliyet türünde minimum yaş sınırı 20-21’dir. A sınıfı ehliyet kullanımında 2 senelik kullanım tecrübesi aranır. A sınıfı ehliyet türü geçerlilik süreci ise 10 yıldır. B1 sınıfı ehliyet türü, motor kuvvet kapasitesi net 15 Kw, ağırlık oranı net 400 kilogram, yük nakliyatı için tercih edilmesi durumunda net ağırlık oranı 550 kilogramı aşmayan 4 tekerlekli motosiklet araçlarına sunulan bir ehliyet türüdür. Elektrik üzerinden aktif olan taşıtların net ağırlığında ise batarya ağırlığı hesaba ilave edilmez.

Ayrıca B1 sınıfı ve M sınıfı ehliyet türünde yer alan araçlar da ilave edilebilir. B1 sınıfı ehliyet türünde minimum yaş sınırlaması 16 olup herhangi bir tecrübeye gerek yoktur. B1 sınıfı ehliyet geçerlilik süreci ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. B sınıfı ehliyet, kamyonet ve otomobil kullanıcılarına sunulan bir ehliyet türüdür. Kursiyerin yasal olarak belirtilen eğitim programlarını veya yetenek ya da davranış sınavından başarılı olmuş olması şartı ile ortalama yüklü ağırlık oranı 4250 kilograma kadar ulaşabilen birleşik taşıtlardan da faydalanabilir. B sınıfı ehliyet ayrıca M, B1 ve F sınıfı ehliyet kapsamında yer alan taşıtlarda da kullanılabilir. B sınıfı ehliyet türünde minimum yaş sınırlaması 18 olup herhangi bir tecrübeye gerek yoktur. B sınıfı ehliyet türü geçerlilik süreci ise 10 yıl olarak belirlenmiştir.