Blog

surucu-kursu

BELGESİ DÖNÜŞÜM

Elinizde eski tip bir sürücü belgesi varsa, bu sürücü belgelerinin belirli bir tarihten sonra geçersiz sayılacağını biliyor muydunuz? 2016 yılında başlayan yeni sürücü ehliyeti dağıtımıyla birlikte, eski tip ehliyetlerin 31/12/2020 tarihine kadar geçerli olacağı sonrasında ise geçersiz sayılacağı duyurulmuştu. Yeni yapılan açıklamada ise mağduriyetleri azaltmak ve yığılmaları engellemek adına eski tip ehliyetlerin 31/12/2022 tarihine kadar geçerli sayılacağı belirtildi.

Eğer sizler de eski tip ehliyete sahipseniz ve nasıl dönüştüreceğinizi bilmiyorsanız, Özdamla Kartal Sürücü Kursu yardımıyla ehliyetlerinizi yenileyebilirsiniz. Yazımızda vereceğimiz detayları dikkate alarak hangi adımları izleyeceğinize karar verebilir, yenileme işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. İsterseniz sizleri fazla bekletmeden yazımıza bir giriş yapalım.

Sürücü Belgesi Dönüşümü için Gerekli Belgeler

Kartal’ Özdamla Sürücü Kursu yardımıyla ehliyetlerinizi çok kolay bir şekilde yenileyebilir, 5 ila 10 yıl boyunca geçerli olan (A, B, F, G ve M sınıfı yeni ehliyetler 10; C ve D sınıfı yeni ehliyeteler ise 5 yıl süre için geçerlidir.) yeni ehliyetlerinizi gönlünüzce kullanabilirsiniz.

Sürücü belgesi / ehliyet dönüşümü için gerekli belgeler:

  • Eski sürücü belgesi
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  • Sürücü sağlık raporu
  • 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı olmak üzere toplam 15 TL’yi belirtilen bankalara yatırdığınızı belgeleyen bir makbuz veya banka dekontu
  • 2 adet 5×6 boyutlarında biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Kan grubunuzu belgeleyen resmi yazılı bir beyan veya sağlık raporu

Önemli Not: Ödemeniz gereken 15 TL’yi nakit olarak ödeyemeyeceğinizi unutmayın. Bu meblağı mutlaka belirtilen banka hesaplarına yatırmanız ve yatırdığınızı belgelemeniz gerekiyor. Aksi takdirde ehliyet yenileme işlemlerine başlayamazsınız.

Bu belgelerle birlikte nüfus müdürlüğüne giderseniz, ehliyet yenileme ile ilgili işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İşlemler başladıktan sonra yeni ehliyetiniz Nüfus Müdürlüğü’nde belirttiğiniz adrese posta yoluyla gönderilir. Bu tarihten sonra eski ehliyetinizin geçersiz sayılacağını da aklınızdan çıkarmayın.

Yeni Sürücü Belgeniz Sizleri Bekliyor

Yeni bir sürücü belgesi aldıktan sonra 5 veya 10 yıl boyunca bu belgeyi rahatça kullanabilirsiniz. 2022 yılında geçerliliği bitecek olan eski ehliyetlerinizi en kısa zamanda bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü’ne gidip değiştirmeyi ve yeni sürücü belgenizi almayı unutmayın!

Comments (0):

  • No comments yet, but you can be the first

Add comment: